Úvod do problematiky

 

WiFi (Wireless Fidelity) je bezdrátová, síť určená primárně k náhrade kabelového ethernetu v bezlicenčním pásmu, které je dostupné prakticky v celém civilizovaném světe. 

Samotný název WiFi vytvořilo WECA – (Wireless Ethernet Compatibility Alliance) a v principu jde o bezdrátovou technologii v bezlicenčním nekoordinovaném pásmu 2,4 GHz (ISM - Industry, Science, Medical), založenou na protokolu 802.11b. WiFi je pouze komercní název, který je fakticky pouze podmnožinou 802.11b

Hlavní výhodou této technologie je její nízká cena, způsobená mimo jiné tím, že certifikovaná zařízení jsou k dispozici ve velkých sériích. Protože požadavky na certifikaci zařízení jsou běžně dostupné a norma 802.11b dokonce volně k dispozici na webu, existují řádově desítky (možná již stovky) různých výrobcu, pocínaje NoName a konce velkými korporacemi typu CISCO Systems, 3Com nebo Microsoft.
Cena a možnosti se prirozene velmi liší, nicméne jejich interoperabilita je zabezpecena práve logem WiFi.

Vetšina sítí založených na WiFi funguje na bunkovém principu, kdy centrální prístupový bod zprostredkovává pripojení všem stanicím v dosahu a body dohromady tvorí jakousi plástev - analogicky s GSM sítí. Propojení techto prístupových bodu je rešeno ruzne - nejlevneji vychází spojit je stejnou technologií (po lokální kabelové ethernet síti, nebo dokonce prenášet i sdílená data vzduchem), druhý extrém predstavuje vyhrazené optické vlákno.
Bezdrátové sítě dle normy 802.11a/b/g 

 -jsou jen dalším logickým stupnem ve vývoji telekomunikací. Fixní spoje budou v budoucnu dostávat cím dále tím méne prostoru a duraz bude kladen predevším na jednoduchost a mobilitu.V dnešní dobe se pro fyzickou prenosovou vrstvu Wi-Fi sítí nejcasteji používá elektromagnetické rádiové vlnení ve frekvencích 2,4 GHz a 5 - 6 GHz. 
 Základní principy přenosu digitálních dat:
Jednotlivé prenášené jednicky a nuly (bity) se musí modulovat na základní nosnou frekvenci, kterou jsou data prenášena. Z toho vyplývá, že frekvence prenášených dat musí být rozhodne menší než nosná frekvence. O kolik konkrétne musí být menší, tím se zabývá tzv. vzorkovací teorém (fn min = 2 * fu ).Z neho vyplývá, že pro nosnou frekvenci 2,4 GHz je maximální teoretická
užitecná rychlost přenosu 1,2 GHz (1,2 Gbps). V praxi samozrejme nelze této rychlosti dosáhnout a spíše se uplatnují užitecné rychlosti minimálne o jeden rád nižší.Z predcházejících odstavcu je jasné, proc se snaží výrobci hardwaru co nejdríve dosáhnout uvolnení pásma 5 GHz pro Wi-Fi sítě - vyšší nosná frekvence znamená vyšší prenosové rychlosti a tím i vyšší atraktivitu pro spotrebitele.Nekterá specifika frekvence 2,4 GHz: délka vlny je cca 12,5 cm, vlnení je z 95% pohlcováno vodou a organickými látkami (listnaté stromy, drevo), vlnení se zcela odrazí od jakékoliv prekážky vetší než délka vlny. Vlnení se chová podobne jako svetlo.Další a možná nejvetší výhrada je smerována k faktu, že pásmo 2,4 GHz je na exponovaných místech vycerpáno a rušení je natolik silné, že je možné budovat pouze vnitrní pokrytí. Zarušení pásma je pritom dynamické a závisí na chování všech subjektu, které ho využívají. SSpecifika frekvence 5 GHz: délka vlny je cca 6 cm, vlnení není pohlcováno vodou v takové míre jako u 2,4 GHz a charakter šírení je velice podobný charakteru šírení svetla.
 

Vyhledávání

© 2008 vytvořil Jakub Zrník

optimalizace PageRank.cz Validated by HTML Validator bezdrátové sítě