Typy antén

Všesmerové antény  

jsou nejcasteji tvoreny leptaným plošným spojem uvnitr plastové trubky(v případe levnejších typu) nebo dumyslnou soustavou navzájem sfázovaných záricu (dražší typy). Zisk techto antén se pohybuje do 10 dBd. Bude-li vám nekdo nabízet zázracnou všesmerovou anténu se ziskem presahující 12 dBd, neverte mu, protože to není technicky možné. Všesmerové antény mohou mít jak vertikální (casteji), tak horizontální polarizaci. Zkonstruovat všesmerovou anténu s horizontální polarizací je však dražší a složitejší než vyrobit všesmerovku s vertikální polarizací. Proto je tato polarizace méne rozšírená, zato ale máte vetší šanci najít touto polarizací nezarušený kanál.

   
Sektorové antény  

se používají tam, kde je treba vykrýt vetší souvislý prostor, ale pritom je zbytecné nasadit nízkoziskovou všesmerovou anténu. Nejlevnejší sektorové antény mívají vyzařovací úhel cca 30 stupnu, kvalitnejší a dražší antény složené z více sfázovaných záricu pokrývají až 180 stupnu. Opet lze sehnat sektorové antény jak s horizontální, tak i s vertikální polarizací.

   

   
Smerové antény  

se vyrábejí bud v provedení YAGI nebo jako parabolické reflektory. YAGI antény jsou dlouhé tyce s mnoha sfázovanými pulvlnnými dipóly, které navzájem rezonují a zesilují prijímaný ci vysílaný signál. Výhodou YAGI antén jsou kompaktní rozmery a nižší cena. Naopak nevýhodou jsou horší mechanické a fyzikální vlastnosti - antény casto v zime namrzají.

   

Parabolické reflektory jsou tvoreny záricem (dipól a malá YAGI anténa) a parabolickým reflektorem (síto, plná parabola). Záric ozaruje parabolickou plochu, která vlnení soustredí do úzkého paprsku. Tyto antény mohou mít zisk i 30 dBd a vyzařovací úhel menší než 10 stupnu.Velký rozdíl je mezi parabolickou anténou s mrížovým reflektorem a plným (lisovaným) reflektorem. Tzv. síto má mnohem vetší postraní a zadní vyzarování a nedosahuje zdaleka kvalit plného hliníkového reflektoru.



Samostatnou skupinou jsou směrové antény s kruhovou polarizací. Jsou to "šroubovice" s vyzarovacím úhlem cca 30 stupnu, jejichž hlavní výhoda spocívá ve schopnosti prijímat jak horizontální, tak vertikální polarizaci. Používají se v lokalitách s mnoha odrazy, kde muže docházet k prepolarizování signálu (panelová sídlište, šikmé ulice atd.). Naopak jsou silne nevhodné pro point-to-point spoje - dokáží spolehlive zarušit vše kolem sebe.

Vyhledávání

© 2008 vytvořil Jakub Zrník

optimalizace PageRank.cz Validated by HTML Validator bezdrátové sítě